с. Чорна. ДНЗ (ясла-садок) «Колобок»








АНАЛІЗ РОБОТИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ НАВЧАЛЬНИЙ РІК, ЗАВДАННЯ НА НАСТУПНИЙ

Дошкільний заклад діє згідно з Конституцією України, Конвенцією «Про права дитини», Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про дорожній рух», «Про охорону дитинства», «Про пожежну безпеку», «Про охорону праці», «Про забезпечення санітарно - епідеміологічних норм », «Коментарем до Базового компонента дошкільної освіти в Україні».

У яслах-садку протягом 2015 -2016  навчального року функціонувало 2 групи. Порівняно з 2014 -2015 н. р. кількість груп не змінилась. Наповнюваність груп залишається сталою. Режим перебування дітей не змінився, з 9-годинним перебуванням дітей.

Заклад працює за чинною Програмою виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина», використовує «Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні».

Утримання та влаштування будівлі та території закладу відповідає санітарним нормам устрою й утримання дитячих дошкільних закладів.

Технічний стан будівлі задовільний.

Територія закладу має естетичний вигляд, достатньо озеленена, але не повністю огороджена. Ігрові та спортивний майданчики, обладнання підтримується у задовільному, безпечному стані. На території закладу відокремлено  зону юних натуралістів з ділянками овочевих культур. За рік висаджено 12 дерев.

Обладнання майданчиків підтримується у налагодженому стані, безпечне у використанні, про що свідчать акти обстеження, що підписуються на початку навчального року та в оздоровчий період встановленою комісією. Пісок завозився двічі за літній період. Прибирання майданчиків і всієї території дошкільного закладу здійснюється щоденно. За потребою здійснюється викос трави, обрізка кущів, сушнику. Сміття прибирається у смітники та вивозиться двічі на тиждень. У теплу пору року за спекотної та сухої погоди ділянки поливаються, що відповідає санітарним вимогам утримання території.

Фінансово-матеріальне зміцнення відбувалося за рахунок бюджетних коштів та позабюджетних благодійних внесків. Так, з червня 2016 р. за рахунок бюджетних коштів відремонтовано центральну доріжку (25 000грн); придбано ноутбук (10 000грн),  меблі  (9 600грн); у групі та спальні «Бджілка» зроблено капітальний ремонти з використанням сучасних будівельних матеріалів та косметичний ремонт приміщення ДНЗ (91 000грн).

Сума позабюджетних надходжень становить 2 150грн. За ці кошти придбано методичну літературу (1150грн)

Упродовж 2015 – 2016 навчального року навчально-виховний процес Чорнянського дошкільного навчального закладу був спрямований на виконання таких основних завдань:

1.     Формування різнобічно розвинутої, духовно багатої , оптимістично та патріотично налаштованої особистості засобами установлених морально-етичних норм: ціннісного ставлення до Батьківщини, українського народу, рідної мови, родини, толерантного поводження в соціумі.

2.     Продовжити  роботу з формування екологічної  компетентності дітей дошкільного віку шляхом використання  мовленнєвого розвитку  та художньо-естетичного розвитку.

В  дошкільному навчальному закладі працювало 4 педагогічних працівників: завідувач дошкільного навчального закладу та 3 вихователі. Вищу освіту має 1 особа, 1 особа - неповну вищу освіту, 1 педагог студент Уманського державного педагогічного університету ім. П.Тичини (ІІІ курс) та 1 особа  має пед/класи.

Методична робота з педагогічними кадрами у 2015 – 2016 навчальному році, була спрямована на підвищення професійного рівня педагогів.

Згідно з планом роботи пріоритетні завдання педколективу вирішувалися за допомогою різних форм індивідуальної та масової роботи з дітьми, педагогами, батьками. Проводилася планомірна систематична робота з метою забезпечення повноцінного фізичного, психічного розвитку дошкільників, створення сприятливих умов для особистісного становлення і творчої реалізації кожної дитини, формування її життєвої компетентності.

Педагогічний колектив розробляв та збирав матеріали як для продуктивної роботи з батьками, так і для роботи з дітьми з метою забезпечення активної участі та взаємодії родини з колективом закладу, сприяючи всебічному розвитку малюків.

У закладі плідно працював гурток з розвитку творчих здібностей дітей:

-       хореографічний гурток «Грація», керівник Плєшко В. М.

Гуртковою роботою дошкільного закладу  було охоплено 24 дитини.

На протязі навчального року дошкільний заклад брав участь у роботі районних методоб’єднан, семінарів-практикумів районних дошкільних закладів.

Навчально-виховна робота ведеться на належному рівні. Було організовано взаємовідвідування вихователями занять, різних режимних моментів.

Педагогічний колектив дошкільного закладу працював за навчальним планом, складеним відповідно до вимог Базового компоненту дошкільної освіти (нова редакція). Календарне планування здійснювалось на основі блочно–тематичного принципу за моделлю, яка побудована за режимними моментами.  Організована навчальна діяльність планувалась переважно у першу половину дня у формі занять. У другій половині дня домінуючою була розвивально–виховна зайнятість. Протягом дня рівномірно розподілялися види активності: ігрова, трудова, комунікативна, пізнавальна, рухова, навчальна. Робота педагогічного колективу була спрямована на розвиток особистості кожної дитини, активізацію її пізнавального розвитку, засвоєння знань за освітніми лініями. На кінець навчального року адміністрацією дошкільного закладу проведено діагностику рівня знань дітей.

У групі «Бджілка» (ясельна різновікова від 1,5 до 4 років):

-  діти  віком від 1,5 до 3 років мають уявлення про свій організм, різні частини тіла, розуміють, чому треба виконувати фізичні вправи, загартовуватися, дотримуватися норм особистої гігієни. Малюки виявляють інтерес до трудової діяльності, спрямовують свої зусилля на здобуття кінцевого результату. Діти спроможні самостійно обрати вид діяльності та обґрунтувати свій вибір. Вміють емоційно виразити своє ставлення до чогось, описати свій настрій. Вони дуже активні, допитливі, вміють слухати. Діти мають уявлення про сенсорні еталони, про розмір, кількість, вдало оволоділи навичками лічби, порівняння предметів, мають початкові уявлення про час, за допомогою дорослого орієнтуються у просторі, володіють прийомами порівняння множин за кількістю, способом накладання та прикладання однієї множини до елементів іншої.  Аналіз знань, умінь і навичок з мовленнєвого розвитку дошкільників показав, що діти вдало підтримують розмову з дорослим, спілкуючись на задану тему, вміють використовувати слова мовного етикету. Але діти погано засвоюють нові слова, більшість з яких залишається в пасивному словнику досить тривалий час. У дітей сформований інтерес до активної рухової діяльності. Разом із дорослими здатні організовувати та проводити різні види ігор. Вміють гратися іграшками, із задоволення грають у спортивні ігри, в іграх відображають суспільну дорослу діяльність, досвід оточуючого життя. Проявляють елементи творчості в різних видах діяльності. Можуть самостійно, винахідливо та конструктивно знайти шляхи реалізації своєї діяльності.

-   у дітей віком від 3 до 4 років  визначається позитивна динаміка щодо оволодіння дошкільниками знаннями та вміннями відповідно до вимог програми розвитку дитини дошкільного віку «Дитина». Діти розуміють необхідність гартування, із задоволенням беруть участь у гартувальних процедурах, мають потребу в активній руховій діяльності.  Більшість із них вільно володіють основними комунікативними навичками та вміннями, вміють спілкуватись з дорослими та однолітками, розповідати про побачене та почуте. Дошкільники опонували основні математичні поняття, групують та систематизують предмети, розрізняють частини доби, називають геометричні фігури та просторові геометричні форми в предметах навколишнього середовища, розкладають предмети за вказаною ознакою в порядку зростання або зменшення, лічать у межах 5 кількісною та порядковою лічбою.  Вони здатні творчо підходити до вирішення проблем, вміють фантазувати з метою та шляхом виконання роботи. Результати виставок та конкурсів свідчать про високий рівень творчого розвитку дошкільників. Сформовані  культурно -гігієнічними навичками, діти дбають про свою зовнішність, чистоту власного тіла. Діти знають важливість сімейного виховання. В них вихована повага до праці дорослих, однолітків. На достатньому рівні володіють необхідними навичками, вміють застосовувати свої знання для вирішення різноманітних завдань різної складності.

У групі «Сонечко» (старша різновікова від 4 до 6 років):

-  діти мають в основному достатній рівень компетентності, засвоїли програмові вимоги, майже всі діти володіють знаннями вміннями та навичками з усіх розділів програми «Дитина».

Діти виконують правила особистої гігієни, усвідомлюють доречність дотримання режиму харчування, активної діяльності та відпочинку, знають основні ознаки здоров’я.  Діти вміють спілкуватись, вимовляють майже всі звуки рідної мови, але потребують допомоги дорослого при розв’язанні творчих завдань. Завдяки цілеспрямованій роботі педагогів дошкільники вміють вирішувати та складати самостійно різні види задач, прикладів, вільно орієнтуються в просторі, розрізняють довжину, ширину, висоту, товщину предметів. Розрізняють геометричні фігури (круг, овал, трикутник, квадрат, прямокутник, ромб), просторові геометричні форми (куля, куб, циліндр, конус). Діти володіють основними знаннями про рідний край, його звичаї, традиції, природу, взаємини між людьми. Це сприяє кращій підготовці дітей до подальшого навчання у школі. Майже всі випускники дитячого садка мають високий рівень фізичної активності, добре володіють основними рухами та мають високий інтерес до занять фізичною культурою, отримують фізичне та естетичне задоволення від чіткого виконання рухових дій, дотримуються правил безпечної поведінки. Старші дошкільники добре володіють основними граматичними поняттями. Основною проблемою залишається те, що у дітей не завжди вистачає терпіння дослухати співрозмовника, вони не завжди можуть емоційно сприйняти розповідь іншого та правильно на неї відреагувати, не вміють вільно висловлювати свою думку, самостійно побудувати зв’язну розповідь, а отже й надалі необхідно розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.

В травні 2016 року у старшій групі були проведені контрольні заняття з пізнавального розвитку (завдання логіко-математичного характеру) та з мовленнєвого розвитку (грамота) з метою виявлення рівня знань у дітей згідно з вимогами програми розвитку дітей старшого дошкільного віку «Дитина». За підсумками отриманих даних середній показник рівня знань, умінь та навичок дітей дошкільного віку відповідає достатньому рівню.

У системі проводилася робота з питання наступності дошкільного закладу та Чорнянської ЗОШ І – ІІІ ст. Між закладами складено спільний план завдань на рік. Вихователями відстежувалася результативність навчання випускників закладу та адаптація до умов школи.

Протягом навчального року були організовані екскурсії дітей, а саме: на свято першого дзвоника, по школі, в бібліотеку.

Проводилися зустрічі вчителів з вихователями, дітьми та батьками дітей старшого дошкільного віку (6-го р.ж.). Вихователі відвідували уроки у 1-му класі, вчителі були присутні на заняттях та режимних моментах у групі.

Протягом року заклад співпрацював з батьками вихованців. Проводились вихователями консультації на теми виховання, навчання та розвитку дитини, цікаві анкетування, проводились спільні заходи, а також двічі на рік проводились батьківські збори, на яких розглядались питання полегшення адаптації дітей до умов дошкільного закладу, питання підготовки та готовності дітей до навчання у школі; виховання та розвиток дітей раннього віку; виховання дітей з творчими та інтелектуальними здібностями; виховання проблемних дітей.

Велику увагу колектив закладу приділяв збереженню здоров’я дітей, яка проявлялась у здійсненні постійного моніторингу стану здоров’я дітей, захворюваності, організації раціонального харчування, контролю за виконанням оздоровчих заходів, підтримання інтересу батьків до здоров’я дітей.

Складовою міцного здоров’я дітей є раціональне харчування дітей, яке забезпечує необхідною кількістю білків, жирів та вуглеводів для нормального росту і розвитку всіх органів і систем дитячого організму.

Харчування здійснювалося відповідно до двотижневого меню, чітко дотримувались вимоги санітарних правил, велась бракеражна документація та дотримувався графік видачі страв з харчоблоку.

Продукти до закладу завозяться централізовано, завжди при наявності супровідних документів про їх якість, походження, безпечність та відповідність вимогам держаних стандартів. Питання захворюваності, відвідування та харчування дітей систематично розглядалися на засіданнях при завідувачеві, аналізувалися показники та розроблялися заходи щодо їх покращення.

Для підвищення якості дошкільної освіти, забезпечення її сталого інноваційного розвитку в цьому навчальному році педагогічний колектив Чорнянського дошкільного навчального закладу спрямує свою  діяльність на формування різнобічно розвиненої, духовно багатої, оптимістично та патріотично налаштованої особистості, починаючи з перших років життя дитини і  завершуючи її вступом до школи. Завдання залучення дітей до життя села, його історії, культури, природи найбільш ефективно вирішується тоді, коли на заняттях встановлюється зв’язок поколінь та пізнання найближчого оточення обов’язково пов’язується з культурними традиціями минулого.

Річний план за 2014-2015 навчальний рік був реальним, дозволив досягти поставлених цілей.

Таким чином, аналіз роботи ДНЗ «Колобок» за навчальний рік показав, що обрані форми і методи, об’єднані зусилля адміністрації та педагогічного колективу позитивно впливають на результативність роботи з кадрами та досягнення мети. Річний план за минулий навчальний рік виконано. Роботи педагогічного колективу за минулий навчальний рік оцінено як задовільний.

Виходячи з вищевикладеного, педагогічний колектив у 2016-2017 навчальному році визначає для себе такі завдання:

 

1.     Організувати роботу з економічного виховання, спрямувавши спільні зусилля педагогічного колективу та батьків на те, щоб через економічне виховання розвивати творчий потенціал кожної дитини, адаптувати її до життя в сучасному світі, навчати їх мислити і діяти за законами економіки.

2.     Продовжувати роботу по вихованню у дітей патріотизму, ціннісного ставлення до рідної землі та українського народу. 

3.     Забезпечення безпечного перебування дітей у довкіллі, створення безпечних умов для формування всебічно розвиненої творчої особистості, підготовки дошкільників до реального життя, насиченого різними подіями, непередбачуваними ситуаціями. сприяти соціалізації особистості, мотиваційній готовності до навчання в школі. 

4.     Продовжити  роботу з формування екологічної  компетентності дітей дошкільного віку шляхом використання  мовленнєвого розвитку  та художньо-естетичного розвитку.